X16 X-ray Inspection System
Safe, Accurate, and Complete Inspection.
The X16 system is the prime solution for medium-large food, and pharmaceutical products. This innovative x-ray inspection system delivers enhanced product quality and improved product safety
| X-ray Beams | Single vertical beam |
| X-ray Generator | 100 W, up to 84 kV, up to 3.3 mA Glass Tube 420 W, up to 84 kV, up to 5.0 mA Glass Tube |
| Diode Size | 0.4 mm |
| Max Throughput | 1000 ppm |
Industries: Bakery | Bulk Chemical | Cosmetics | Confectionery | Dairy | Meat & Poultry | Nutraceuticals | Oil & Fat | Pet Food | Pharma |Ready Meals | Snack Foods | Seafood |
- Description
- Technical Specs
- Brand
- Media
Description
X16 X-ray Inspection System
- Entry level, single- and multi-lane system for less complex applications involving medium and large-sized packaged products
- Our proprietary Contamplus™ software records production data, providing an audit trail and full image library for easy regulatory compliance and review
- Hygienic design with removable deck plates and collimator for quick and easy cleaning and maintenance
Detect a Wide Range of Contaminants
Beyond metal, the X16 can detect glass, stone, bone and many low-density materials.
Enhance Product Quality
Go beyond contamination detection, to perform a variety of product integrity checks to improve product safety and quality.
Increase Productivity
An intuitive interface paired with a front-opening design provides easy access for cleaning and maintenance, increasing uptime and productivity
Material No: 30541252000

Make Compliance Easier

Maximise Product Safety

Product Validation Feature

5-Year Generator Warranty
Frequently Asked Questions About the Mettler Toledo X16 X-ray Inspection System
It is a high-performance X-ray system for medium-to-large sized packaged products. It uses “HiGain” detector technology to provide very sharp images, allowing it to find tiny contaminants even in larger boxes or bags.
Like the rest of the Safeline range, it finds metal, glass, mineral stone, calcified bone, and high-density plastics. It is especially good at finding these items even if they are hidden inside thick products or complex packaging like metalized film.
It is built for efficiency, handling speeds up to 100 meters per minute and a throughput of up to 1,000 products per minute, depending on your product size.
Yes. Beyond just finding “bad” objects, it also performs:
- Completeness Checks: Ensuring all parts are in the box.
- Fill Level Checks: Making sure containers aren’t underfilled.
- Mass Control: Checking the total weight of the pack.
- Product-in-Seal: Detecting if food is trapped in the wrapper seal.
The Mettler Toledo X16 X-ray Inspection System is available through authorised suppliers such as Al Thika Packaging LLC, offering complete solutions, including installation, technical support, and after-sales service, across Dubai and the GCC.
Mettler Toledo – Al Thika Packaging LLC
Al Thika Packaging, the exclusive distributor of Mettler Toledo in the Middle East since 1994, provides a diverse range of premium machinery solutions. Specialising in Garvens dynamic Checkweighing systems, Safeline X-ray inspection equipment, Safeline integrated metal detection systems, and CI-Vision product inspection technology, Al Thika serves the food and non-food industries. With extensive reach across Dubai, Abu Dhabi, Sharjah, Fujairah, Ras Al Khaimah, Ajman, Umm Al Quwain, Al Ain – UAE, as well as Oman, Bahrain, Pakistan, Qatar, Kuwait and other Gulf countries, Al Thika Packaging ensures top-tier inspection and quality control solutions for businesses in the region
Specifications – X16 X-ray Inspection System
| IP Rating | IP65 IP66 IP69 |
| Compatible Software | ProdX |
| Connectivity | Ethernet OPC UA USB |
| Inspection Solution | X-ray Inspection |
| Max Product Width | 380 mm |
| HMI | 15.6″ Touchscreen |
| Packaging Type | Cardboard Cartons Metalized Film Plastic Trays |
| Cooling Method | Air Conditioner |
| Product Flow | Conveyor |
| X-ray Beams | Single vertical beam |
| X-ray Generator | 100 W, up to 84 kV, up to 3.3 mA Glass Tube 420 W, up to 84 kV, up to 5.0 mA Glass Tube |
| Inspection Application | Clip Detection Completeness Check Contamination Detection Fill level Check Integrity Check Mass Control Product-Trapped in Seal |
| Product Characteristic | Medium-Large Packages |
| Industry | Chemical Food & Beverage Pharma & Biotech |
| Max Product Height | 200 mm |
| Industry Segment | Bakery and Confectionery Bulk Chemicals Cosmetics Dairy Fine and specialty chemicals Food Additives Meat & Poultry & Seafood Nutraceuticals Oils and Fats Pet Food and Animal Feed Pharma Ready Meals Snack Foods Sugar Starch and Yeast Water and other Non-Alcoholic Beverages |
| X-ray Detector | Single Energy, HiGain Technology |
| Max Product Weight | 25 kg |
| X-ray Emissions | < 1uSv/hr |
| Max Line Speed | 100 m/min |
| Max Throughput | 1000 ppm |
| Diode Size | 0.4 mm |
Brand
Mettler Toledo
Mettler Toledo Product Inspection System
Product inspection equipment for quality control and contamination detection processes
For food and pharmaceutical manufacturers aiming to boost productivity, safeguard their brand, and adhere to compliance standards, Mettler Toledo product inspection solutions are a game-changer. Mettler Toledo comprehensive selection ranges from x-ray and metal detection to checkweighing and vision inspection tools. We also provide cutting-edge hardware and software for serialisation and aggregation applications as part of our production inspection services. Moreover, Mettler Toledo production monitoring software is designed to optimise productivity analysis. This is how we help businesses meet their production goals while ensuring quality and compliance.Contamination detection equipment
Al Thika Packaging, the exclusive distributor of Mettler Toledo in the Middle East since 1994, provides a diverse range of premium machinery solutions. Specialising in Garvens dynamic Checkweighing systems, Safeline X-ray inspection equipment, Safeline integrated metal detection systems, and CI-Vision product inspection technology, Al Thika serves the food and non-food industries. With extensive reach across Dubai, Abu Dhabi, Sharjah, Fujairah, Ras Al Khaimah, Ajman, Umm Al Quwain, Al Ain – UAE, as well as Oman, Bahrain, Pakistan, Qatar, Kuwait and other Gulf countries, Al Thika Packaging ensures top-tier inspection and quality control solutions for businesses in the region.







