
Integrated Machinery Solutions For Logistics
Boost your logistics operations in Dubai, Abu Dhabi, Sharjah, UAE and other GCC countries with Al Thika Packaging’s advanced machinery solutions. Our range includes KOOI Reachforks for double-deep pallet handling, stretch wrappers for secure transportation, pallet inverters for quick exchanges, and automated conveyor systems. Enhance efficiency and safety across your supply chain with Al Thika’s reliable logistic equipment. Contact us today for a customised quote!
5800
Easy to operate and maintain, the Touch Dry® Markem-Imaje 5800 large character printer produces high-resolution 100% readable text, logos and GS1-128 barcodes, on corrugate, films, and polystyrene.
Industries: Oil and Gas | Soft Drinks | Snack Food | Pharmaceuticals | Pet Food | Personal Care | Industrial Components | Food | Extrusion | Electronics | Electrical | Egg | Dairy | Cosmetics | Construction | Confectionery | Beverage | Automotive | Aerospace
Speed: High | Medium | Low
5940 G
The Markem Imaje 5940 G sets the standard of coding quality, compliance, operational efficiency and reduced total cost of ownership (TCO) with a sustainable solution. Greater throughput and compliant barcodes including GS1-128 requirements.
Industries: Soft Drinks | Snack Food | Pharmaceuticals | Pet Food | Personal Care | Oil and Gas | Industrial Components | Food | Extrusion | Electronics | Electrical | Egg | Dairy | Cosmetics | Construction |Confectionery | Beverage | Automotive | Aerospace
Speed: High | Medium | Low
AIRfiber
With AIRfiber, Storopack offers another innovative solution that perfectly complements its air cushion portfolio. The innovative air pillows are mostly made of paper in combination with a water-soluble inner coating. This unique combination of materials ensures that this packaging can be recycled with paper.
| Paper-based | Mostly made of the recyclable and renewable resource paper in combination with a water-soluble inner coating. |
| Resource-saving | Creates big volume using minimal material inside the box. |
Industries: E-commerce | logistics | Cosmetics | Pharmaceutical | Perfumes
AIRmove²
AIRmove² offers a production output of approximately 10 meters of film per minute, is immediately ready to go thanks to its quick-start function, and is ideal for small to medium packaging needs of 500 packages a day.
| System Integration | Easy to integrate |
| Operation | Clear text display |
| Features | Foot padel or button |
Industries: E-commerce | logistics | Cosmetics | Pharmaceutical | Perfumes
AIRplus® 100% RECYCLED
The AIRplus® 100% Recycled air cushions from Storopack show that recycling is possible without loss of quality. These consist of 100 percent recycled material and offer the same outstanding properties as air cushions made from virgin raw material.
| Less water consumption | 57% |
| Film | Lightweight, sustainable protective packaging. |
Industries: E-commerce | logistics | Cosmetics | Pharmaceutical | Perfumes
AIRplus® Mini Touch
Our AIRplus® product line offers a wide variety of different air cushions for different applications. Our aim is to achieve the best balance between protective performance and environmental compatibility
| 100% Recycled Film | Sustainable and cost-saving. |
| Bio Home Compostable Film | Eco-Friendly, Compostable Packaging. |
| 30% Recycled Extra Light Film | Economical and sustainable. |
Industries: E-commerce | logistics | Cosmetics | Pharmaceutical | Perfumes
Automatic Robot S7 Stretch Wrapper
Self propelled robot for pallet stretch wrapping
Robopac presents a new range of self-propelled packaging machines, Robot S7. The use of advanced technologies and of the utmost attention to safety systems represents the essence of the developing capacity of Robopac.| Power Drive | Power Drive, perfect film control with brushless motors and new performing carriages |
| ILS | Instant Load System, easy and immediate film insertion |
| Battery | Lithium Battery |
| E-Saving | E-Saving, the lowest energy consumption on the market |
| Technology | Touch screen control panel with Cube Technology |
Industries: Logistics | Furniture | Paper | Agriculture | Bakery | Dry Food | Bulk Foods | Cosmetics | Confectionery | Dairy | Meat & Poultry | Chemical | Pet Food | Pharma |Ready Meals | Snack Foods | Seafood | Non-Food
Automatic Rotary Ring GENESIS FUTURA 40
Fully automatic rotary ring wrapper
Automatic stretch wrapper that allows low investment costs and, consequently, high levels of competitiveness guaranteeing low consumption of electricity, low maintenance, high reliability and long service life.| Pallet dimensions min - max | (mm) 500x600 - 1200x1200 |
| Maximum pallet height | (mm) 2000 |
| Compressed air pressure | (Bar) 6 ± 1 |
| Film reel height | (mm) 500 |
| Max reel diameter | (mm) 250 |
Industries: Logistics | Paper | Agriculture | Bakery | Dry Food | Bulk Foods | Cosmetics | Pet Food | Pharma |Ready Meals | Snack Foods | Non-Food
Automatic Wrapper Station Technoplat 2000
Automatic wrapping station
Technoplat 2000 is a high-performance, highly automated wrapping station for an end-of-line packaging.| Plate diameter | 1800mm |
| Max load weight | 1500kg |
| Turntable speed | 5÷15 rpm |
| Maximum product dimensions (LxW) | 1200x1000mm |
| Forklifting | front and rear |
Industries: Logistics | Furniture | Paper | Agriculture | Bakery | Dry Food | Bulk Foods | Cosmetics | Confectionery | Dairy | Meat & Poultry | Chemical | Pet Food | Pharma |Ready Meals | Snack Foods | Seafood | Non-Food
Better Pack 333 Plus
The Better Pack 333 Plus is a rugged, reliable, simple-to-use manual water-activated tape dispenser.
|
Simple to Use |
15 preset tape lengths measured in inches on a clearly marked dial |
|
Earth-Friendly |
No electricity is needed to operate the tape dispenser |
|
Effective Sealing |
2 water brushes (1 set) provide consistent, uniform adhesive wetting |
Industries: E-commerce | logistics | Cosmetics | Pharmaceutical | Perfumes
Better Pack 555eS Electric Tape Dispenser
The Better Pack 555eS is an electric water-activated tape dispenser (also known as a paper tape dispenser, gummed or gum tape water-activated tape dispenser) made for fast-paced shipping and packaging environments.
|
Dependable |
Up to 15 years (average) of reliable operation |
|
Flexible |
Programmable keypad allows tape length to be adjusted in ½ inch increments |
|
Productive |
1,000 foot roll tape capacity means fewer tape changeovers and less downtime |
Industries: E-commerce | logistics | Cosmetics | Pharmaceutical | Perfumes
BP800AS Automatic Shrink Wrap Machine
BP800AS - Monoblock automatic shrink wrapper
The BP800AS by Smipack is an advanced automatic shrink bundling machine featuring a high-performance sealing bar and the capacity to handle larger product sizes.| Sealing area | 760mm |
| Product maximum height | 380mm |
| Maximum output up to | 12ppm ** |
Industries: Bakery| Dairy | Beverage | lubricants | Co-packers | E-commerce | Logistic | Co-packers |
After-Sales Support Across UAE and Gulf
📦 Genuine Spare Parts
Locally stocked in Dubai for fast response and minimal downtime across your production operations.
🔧 Technical Service
Certified service engineers based in Dubai providing rapid on-site support across the Gulf.
🎓 Installation & Training
Complete machine installation, commissioning, and operator training to ensure smooth production startup.
📋 Maintenance Contracts
Preventive maintenance contracts tailored to your production schedule for reliable long-term machine performance.
Serving businesses across Dubai, Abu Dhabi, Sharjah, Fujairah, Ras Al Khaimah, Ajman, Oman, Saudi Arabia, Qatar, Bahrain and Kuwait.





