Robot Master Plus
Self propelled robot for pallet stretch wrapping
Due to its extensive experience, Robopac is now introducing a new range of entry level self-propelled wrapping machines, the Robot Master.| Max reel weight | 20kg |
| Max reel dimensions | 500x300mm |
| Film thickness | 17÷35 μm |
| Minimum product dimensions (LxW) | 600x600mm |
| Maximum product height | 2200mm std. 2400mm opt. |
Industries: Logistics | Furniture | Paper | Agriculture | Bakery | Dry Food | Bulk Foods | Cosmetics | Confectionery | Dairy | Meat & Poultry | Chemical | Pet Food | Pharma |Ready Meals | Snack Foods | Seafood | Non-Food
Robot S7 Stop & Go
Self propelled robot for pallet stretch wrapping
Robopac introduces Robot S7 Stop & Go, a new generation of self-propelled packaging machines, developed with the company's established expertise. Characterised by high autonomy and flexibility, it is distinguished by its ability to stop instantly through the laser scanner in the presence of obstacles, automatically resuming operation once the obstacle is removed, thus ensuring operator safety without any direct contact.| Power Drive | Power Drive, perfect film control with brushless motors and new performing carriages |
| ILS | Instant Load System, easy and immediate film insertion |
| Battery | Lithium Battery |
| E-Saving | E-Saving, the lowest energy consumption on the market |
| Technology | Touch screen control panel with Cube Technology |
| Stop & Go | Contact prevention and automatic restart |
Industries: Logistics | Furniture | Paper | Agriculture | Bakery | Dry Food | Bulk Foods | Cosmetics | Confectionery | Dairy | Meat & Poultry | Chemical | Pet Food | Pharma |Ready Meals | Snack Foods | Seafood | Non-Food
Rollerized Tine Extenders
Rollerized Tine Extenders (RTE) are used in aviation to streamline the handling and transfer of air cargo. They facilitate smooth, efficient movement of cargo pallets and containers into and out of aircraft, minimizing physical strain and reducing the risk of damage to sensitive good
| Protection | High-strength steel construction with powder-coated protection |
| Weight capacity | Capacity of up to 10,000 kg |
| Easy | No hydraulic or special equipment is needed |
| Length | Available in various lengths |
Industries: Aviation
Rotoplat
Automatic wrapping station
The Rotoplat by Robopac is an innovative pallet stretch wrapping machine designed to enhance packaging operations with precision and ease.| Turntable diameter | (mm) 1650 std. 1800 opt. |
| Max load weight | (kg) 2000 std. 2500 opt. |
| Turntable speed | (rpm) 5÷12 |
| Maximum product dimensions (LxW) | (mm) 1000x1200 std. 1200x1200 opt. |
| Forklifting | front and rear |
Industries: Logistics | Furniture | Paper | Agriculture | Bakery | Dry Food | Bulk Foods | Cosmetics | Confectionery | Dairy | Meat & Poultry | Chemical | Pet Food | Pharma |Ready Meals | Snack Foods | Seafood | Non-Food
S560 - L-seal Hood Packer
Manual Shrink Wrapper
The S560 manual l-sealing machine gives an output ranging up to 300 packs/hour.| Sealing area | 560 x 430 mm |
| Maximum pack height | 260 mm |
| Average output up to | 300 pph ** |
Industries: Bakery | Confectionery | Dairy | Cosmetics | Automotive | Ready Meals | Snack Foods | Pet Food | E-commerce | Logistics
S560NA - L-Seal Hood Packer
Manual Shrink Wrapper
The Smipack S560NA series gives an output ranging up to 900 packs/hour.| Sealing area | 560 x 430 mm |
| Maximum pack height | 260 mm |
| Average output up to | 900 pph ** |
Industries: Bakery | Confectionery | Dairy | Cosmetics | Automotive | Ready Meals | Snack Foods | Pet Food | E-commerce | Logistics
S870 - L-Seal Hood Packer
Manual Shrink Wrapper
The S870 L-sealer for sealing and shrinking with outputs rang up to 300 packs/hour.| Sealing area | 870 x 620 mm |
| Maximum pack height | 310 mm |
| Average output up to | 300pph ** |
Industries: Bakery | Confectionery | Cosmetics | Automotive | Ready Meals | Snack Foods | Pet Food | E-commerce | Logistics
Semi-Automatic Rotating Arm Masterwrap HD Plus XL
Semi-automatic rotating arm stretch wrapping machine
Masterwrap HD Plus XL is Robopac's new semi-automatic rotating arm wrapping machine. It can be used with reels up to 20 kg.| Arm rotation speed | (rpm) 7÷11 |
| Maximum product dimensions (LxW) | (mm) 1200x1200 |
| Maximum product height | (mm) 2000 std. 2400 opt. |
| Film carriage type | FRD, FR, PGS |
| Power supply voltage | 230 V 1 Ph |
Industries: Logistics | Furniture | Paper | Agriculture | Bakery | Dry Food | Bulk Foods | Cosmetics | Confectionery | Dairy | Meat & Poultry | Chemical | Pet Food | Pharma |Ready Meals | Snack Foods | Seafood | Non-Food
Single Clamp “FS 2200” Pallet Inverter
Free standing 180° inverter with single clamping table. Loaded and relocatable by forklift truck. With a 2 tonne capacity the FS Inverter is available in 3 standard jaw opening sizes with levers, push-button, remote or automated controls, or it can be built entirely to your specification.
Options
Industries: E-commerce | Logistics | Food | Dry Fruits | Fruit & Vegetables | Dairy | Cosmetics | Seafood | Pharmaceutical | Non-Food
SL 45 - L-Seal Hood Packer
Manual Shrink Wrapper
The SL 45 L-sealing hood packers give outputs ranging up to 300 packs/hour.| Sealing area | 410x250 |
| Maximum pack height | 210 mm |
| Average output up to | 300 pph ** |
Industries: Bakery | Confectionery | Dairy | Cosmetics | Automotive | Ready Meals | Snack Foods | Pet Food | E-commerce | Logistics
SL 55 - L-Seal Hood Packer
Manual Shrink Wrapper
The SL series of L-sealing hood packers includes two models for outputs ranging up to 300 packs/hour.| Sealing area | 560 x 430 mm |
| Maximum pack height | 260 mm |
| Average output up to | 300 pph ** |
Industries: Bakery | Confectionery | Dairy | Cosmetics | Automotive | Ready Meals | Snack Foods | Pet Food | E-commerce | Logistics
SmartLase UV500
The SmartLase® UV500 delivers the most precise, high-quality coding with the added benefit of minimal heat transfer. This 5-Watt UV laser is suitable on demanding and ultra-fast applications.
After-Sales Support Across UAE and Gulf
📦 Genuine Spare Parts
Locally stocked in Dubai for fast response and minimal downtime across your production operations.
🔧 Technical Service
Certified service engineers based in Dubai providing rapid on-site support across the Gulf.
🎓 Installation & Training
Complete machine installation, commissioning, and operator training to ensure smooth production startup.
📋 Maintenance Contracts
Preventive maintenance contracts tailored to your production schedule for reliable long-term machine performance.
Serving businesses across Dubai, Abu Dhabi, Sharjah, Fujairah, Ras Al Khaimah, Ajman, Oman, Saudi Arabia, Qatar, Bahrain and Kuwait.






