Compacta
Horizontal wrapping machines
The high degree of satisfaction generated worldwide by the Compacta makes these machines the top preference of final users, which entrust their products to horizontal wrapping technology using stretch film.| Ring diameter | (mm) 960 (Tyres 9), 1250 (Tyres 12) |
| Reel width W | (mm) 125 |
| Ring rotation speed | (rpm)5÷50 manual cycle 5÷75 automatic cycle |
| Power supply voltage | (v) 400 V 3Ph + N |
| Power supply frequency | (Hz) 50/60 |
Industries: Logistics | Paper | Agriculture | Bakery | Dry Food | Bulk Foods | Cosmetics | Pet Food | Pharma |Ready Meals | Snack Foods | Non-Food
Ecowrap Plus XL
Semi-automatic rotating arm stretch wrapping machine
Semi-automatic rotating arm stretch wrapping machine for unstable and heavy products.| Arm rotation speed | (rpm) 7÷11 |
| Maximum product dimensions (LxW) | (mm) 1200x1200 |
| Maximum product height | (mm) 2000 |
| Film carriage type | FRD |
| Power supply voltage | 230 V 1 Ph |
Industries: Logistics | Furniture | Paper | Agriculture | Bakery | Dry Food | Bulk Foods | Cosmetics | Confectionery | Dairy | Meat & Poultry | Chemical | Pet Food | Pharma |Ready Meals | Snack Foods | Seafood | Non-Food
Electric Platform Pallet Truck
The ULMA Inoxtruck 100% stainless steel electronic paltform pallet truck provides an innovative and hygienic design, ideal to meat in aggressive environments in the food and agricultural sector guaranteeing strict hygiene compliance in this highly demanding area.
| Model | PPT20 |
| Load Capacity | 2000kg |
| Operator type | Pedestrian| Standing |
Industries: Food | Meta & Poultry | Fruit & Vegetable | Pharmaceutical | Cosmetics
Electromanual Maxi Load Stacker
The 100% cleanable Electromanual Maxi Load stackers with an electric lifting system are designed to handle rolls, boxes, tilting attachments or other implements in production clean rooms and packaging lines.
| Model | EMS1000 |
| Load Capacity | 1000kg |
| Operator type | Manual |
Industries: Food | Meta & Poultry | Fruit & Vegetable | Pharmaceutical | Cosmetics
Electromanual Mini Load Stacker
The 100% cleanable Electromanual Mini Load stackers with an electric lifting system are designed to handle rolls, boxes, tilting attachments or other implements in production clean rooms and packaging lines.
| Model | EMS200 |
| Load Capacity | 200kg |
| Operator type | Pedestrian |
Industries: Food | Meta & Poultry | Fruit & Vegetable | Pharmaceutical | Cosmetics
Electromanual Tilter EBT10
ULMA Inoxtruck EBT10 tilters allow an ergonomic handling/casting of loads, thanks to the tilting system of 85º and 105º. These models have an innovative design that makes possible ergonomic handling/tilting to conveyor belt or other containers of products of meat, poultry, dairy, cosmetics, pharma, seafood, fruit and vegetable industry reducing efforts.
| Model | EBT10 |
| Load Capacity | 1000kg |
| Operator type | Pedestrian |
Industries: Food | Meta & Poultry | Fruit & Vegetable | Pharmaceutical | Cosmetics
Electromanual Tilter EBT300
ULMA Inoxtruck EBT10 tilters allow an ergonomic handling/casting of loads, thanks to the tilting system of 85º and 105º. These models have an innovative design that makes possible an ergonomic handling/tilting to conveyor belt or other containers of products reducing efforts.
| Model | EBT300 |
| Load Capacity | 300kg |
| Operator type | Pedestrian |
Industries: Food | Meta & Poultry | Fruit & Vegetable | Pharmaceutical | Cosmetics
Electronic Pedestrian Stacker
The ULMA Inoxtruck electronic pedestrian stacker provides a hygienic and innovative design, solving all needs for stacking and storage at different heights. These 100% stainless steel electronic stackers offer a residual load capacity at maximum height.
| Model | EPS15 (1) |
| Load Capacity | 1500kg |
| Operator type | Pedestrian |
Industries: Food | Meta & Poultry | Fruit & Vegetable | Pharmaceutical | Cosmetics
FP560A - Semi-Automatic L-sealer
Semi-Automatic Shrink Wrapper
The FP560A is an advanced sealing and wrapping machine, designed for efficiency and precision in packaging meat, bakery items, frozen foods, and more. Ideal for the food industry, it delivers reliable performance with high-speed automation.| Sealing area |
|
|
| Maximum pack height | 230 mm | |
| Output up to | 1500 pph ** |
Industries: Bakery | Confectionery | Cosmetics | Automotive | Ready Meals | Snack Foods | Pet Food | E-commerce | Logistics
FP6000 - Automatic L-sealer
Automatic Shrink Wrapper
The FP6000 is a versatile sealing and wrapping machine, designed for medium-to-large packaging demands.| Sealing area | 640 x 510 mm |
| Maximum pack height | 150 mm |
| Output up to | 3000pph ** |
Industries: Bakery | Confectionery | Dairy | Cosmetics | Automotive | Ready Meals | Snack Foods | Pet Food | E-commerce | Logistics | Co-Packers
FP870A - Semi-automatic L-sealer
L-sealing machine by Smipack
The Smipack FP870A is a high-performance sealing and wrapping machine. This shrink wrapping machine gives outputs ranging up to 900 packs/hour.| Sealing area | 870 x 620 mm |
| Maximum pack height | 300mm |
| Output up to | 900 pph ** |
Industries: Bakery | Confectionery | Dairy | Cosmetics | Automotive | Ready Meals | Snack Foods | Pet Food | E-commerce | Logistics | Co-Packers
FS 1900” Pallet Inverter
Free standing 180° inverter with single clamping table. Loaded and relocatable by forklift truck. With a 2 tonne capacity the FS Inverter is available in 3 standard jaw opening sizes with levers, push-button, remote or automated controls, or it can be built entirely to your specification.
Options
Industries: E-commerce | Logistics | Food | Dry Fruits | Fruit & Vegetables | Dairy | Cosmetics | Seafood | Pharmaceutical | Non-Food
After-Sales Support Across UAE and Gulf
📦 Genuine Spare Parts
Locally stocked in Dubai for fast response and minimal downtime across your production operations.
🔧 Technical Service
Certified service engineers based in Dubai providing rapid on-site support across the Gulf.
🎓 Installation & Training
Complete machine installation, commissioning, and operator training to ensure smooth production startup.
📋 Maintenance Contracts
Preventive maintenance contracts tailored to your production schedule for reliable long-term machine performance.
Serving businesses across Dubai, Abu Dhabi, Sharjah, Fujairah, Ras Al Khaimah, Ajman, Oman, Saudi Arabia, Qatar, Bahrain and Kuwait.






