CEFLEX-41 Combined Case Erector & Bag Inserter
With the CEFLEX-41 you combine case erecting and bag inserting in only one machine. Available in tape or hot melt execution.
Containers
Min. L.300 x W.200 x H.150 // D.250 Max. L.610 x W.410 // D.650 Min. A. 500 x B. 350 Max. A. 1020 x B. 850
Industries: E-commerce | logistics | Food | Dry Fruits | Fruit & Vegetables | Dairy
Clipping System CA-10
The best ratio between quality and price
CA-10, A clipped net machine that (almost) doesn´t stopIndustries: Fruit & Vegetables
Clipping System CA-9S
The best ratio between quality and price
With the CA-9S you will get a reliable, fast and compact solutionIndustries: Fruit & Vegetables
Colos Software
- What challenges are you trying to solve?
- How large is your production operation?
- What extra functionality do you need?
Compacta
Horizontal wrapping machines
The high degree of satisfaction generated worldwide by the Compacta makes these machines the top preference of final users, which entrust their products to horizontal wrapping technology using stretch film.| Ring diameter | (mm) 960 (Tyres 9), 1250 (Tyres 12) |
| Reel width W | (mm) 125 |
| Ring rotation speed | (rpm)5÷50 manual cycle 5÷75 automatic cycle |
| Power supply voltage | (v) 400 V 3Ph + N |
| Power supply frequency | (Hz) 50/60 |
Industries: Logistics | Paper | Agriculture | Bakery | Dry Food | Bulk Foods | Cosmetics | Pet Food | Pharma |Ready Meals | Snack Foods | Non-Food
Curiosity Optical Sorter
Curiosity is the first optical sorting machine born to achieve the totally hygienic compliance according to the EHEDG guidelines. This sorting machine combines innovation, essential design and latest vision technology, it perfectly meets the needs of safety and quality control, hygienic operation, easy and quick sanitation.
| Technology | Pulsed LEDs with CCD cameras |
| Optical resolution | 0,3×0,3 mm |
| Vision Width |
CY-600:600 mm vision width; 96 ejection valves.CY-1200:1200 mm vision width; 192 ejection valves.CY-1800:1800 mm vision width; 288 ejection valves. |
Industries: Fruit & Vegetables | Dry Fruits
Dionysos Optical Sorter
Raynbow is an optical sorting machine with high resolution sensors that examine the product using the “high speed double vision” system which analyses 100% of the surface of each product.
| Technology | LED pulsed light with CCD Camera |
| Optical resolution | 0,5×0,5 mm |
| Reject Channels | 112+112 |
Industries: Fruit & Vegetables | Dry Fruits
Discovery Optical Sorter
Raytec Vision Discovery is an optical sorting machine with the highest resolution cameras to examine the product on the conveyor belt. The system is used to check whole or cut agro-food products: Fruit and Vegetables.
| Technology | LED pulsed light with CCD Camera |
| Optical resolution | 0,5×0,5 mm |
| Ejection Valves | 288 |
Industries: Fruit & Vegetables | Dry Fruits
Dryce Optical Sorter
Dryce is an optical sorting machine with high resolution cameras that examine the product using the “free fall double side view” system which analyses 100% of the surface of each product.
| Technology | LED pulsed light with CCD Camera |
| Optical resolution | 0,3×0,3mm |
| Vision Width | DR-602:
|
Industries: Fruit & Vegetables | Dry Fruits
Dynamic Weigher Exact 100
Ultimate weighing accuracy and speed
The Dynamic Weigher Exact 100 by Giró is a high-performance weighing machine designed for ultimate accuracy and speed in packaging operations.Industries: Fruit & Vegetables
Dynamic Weigher PDG4
The world's most accurate weigher
The Dynamic Weigher PDG4 by Giró is engineered for precise and efficient weighing of fruits ranging from 40mm to 110mm in diameter.Industries: Fruit & Vegetables
Ecowrap Plus XL
Semi-automatic rotating arm stretch wrapping machine
Semi-automatic rotating arm stretch wrapping machine for unstable and heavy products.| Arm rotation speed | (rpm) 7÷11 |
| Maximum product dimensions (LxW) | (mm) 1200x1200 |
| Maximum product height | (mm) 2000 |
| Film carriage type | FRD |
| Power supply voltage | 230 V 1 Ph |
Industries: Logistics | Furniture | Paper | Agriculture | Bakery | Dry Food | Bulk Foods | Cosmetics | Confectionery | Dairy | Meat & Poultry | Chemical | Pet Food | Pharma |Ready Meals | Snack Foods | Seafood | Non-Food
After-Sales Support Across UAE and Gulf
📦 Genuine Spare Parts
Locally stocked in Dubai for fast response and minimal downtime across your production operations.
🔧 Technical Service
Certified service engineers based in Dubai providing rapid on-site support across the Gulf.
🎓 Installation & Training
Complete machine installation, commissioning, and operator training to ensure smooth production startup.
📋 Maintenance Contracts
Preventive maintenance contracts tailored to your production schedule for reliable long-term machine performance.
Serving businesses across Dubai, Abu Dhabi, Sharjah, Fujairah, Ras Al Khaimah, Ajman, Oman, Saudi Arabia, Qatar, Bahrain and Kuwait.








