C35 Pharma Checkweigher
Precision and Versatile checkweighing
Precision checkweigher delivering maximum brand protection with dedicated options for pharmaceutical process safety and functionalities supporting FDA 21 CFR Part 11 compliance and GMP requirements.
| Max Weighing Zones | 7 |
| Max Line Speed | 180 m/min |
| Weighing Technology | EMFR |
Industries: Pharma & Biotech
- Description
- Technical Specs
- Brand
- Media
Description
C35 AdvancedLine Pharma Checkweigher
- Throughput up to 800 packs per minute
- Weighing range from 0 g to 600 g
- 12 or 15 inch touchscreen
- Validates package completeness for the correct amount of blisters and the instruction leaflet through precision weighing
- Supports compliance with regulations such as FDA 21 CFR Part 11 and Good Manufacturing Practice (GMP)
- Due Diligence Kit supports quality assurance with lockable catch bins, cover sensors, digital positioning indicators and software options such as Audit Trail
- Mettler Toledo C-Series Pharma checkweighers can match the speed of leading industry
Completeness Checks for Quality Control
Precision weighing reliably detects if a pack of medicine contains the correct amount of blisters and an instruction leaflet for brand protection.
High Accuracy at Fast Speeds
Support productivity with a standard deviation and accuracy of 10 mg, a throughput of up to 800 packs per minute, and a weighing range from 0 to 300 g.
Quality Assurance Support
Protect production integrity with lockable catch bins, covers, sensors, digital position indicators and software options such as pharma statistics.
Material No: 24003500100

Product Handling Increases Productivity

Precision Weighing for Highest Accuracy

Simple Production Line Integration
Frequently Asked Questions About the C35 AdvancedLine Pharma Checkweigher
Yes. While a standard checkweigher handles boxes and bags, the C35 Pharma is built with specialized conveyors and “transfers” to handle very small, lightweight, and unstable items like glass vials, insulin pens, blister packs, and small plastic bottles without them tipping over.
Absolutely. It is designed for extreme precision. It can accurately weigh items as light as 3 grams, making it ideal for checking if a small bottle is missing a single pill or if a cough syrup bottle is slightly underfilled.
Yes. It uses a large 15-inch touchscreen with clear, color-coded icons. If a product is “Good,” the screen stays green; if it is “Rejected,” it flashes red. It is designed to be as intuitive as a smartphone.
It uses high-speed rejecters, like a precise “Air Blast” or a “Side-Pusher,” to move the incorrect item into a locked reject bin. Only an authorized supervisor with a key or password can open the bin to ensure the bad product is never accidentally put back on the line.
It is one of the most accurate machines in the world. Using FlashCell™ technology, it can achieve accuracy levels as fine as 0.01 g. This is vital for high-value medications where every milligram counts.
The C35 AdvancedLine Pharma Checkweigher is available through authorised suppliers such as Al Thika Packaging LLC, offering complete solutions, including installation, technical support, and after-sales service, across Dubai and the GCC.
Mettler Toledo – Al Thika Packaging LLC
Al Thika Packaging, the exclusive distributor of Mettler Toledo in the Middle East since 1994, provides a diverse range of premium machinery solutions. Specialising in Garvens dynamic Checkweighing systems, Safeline X-ray inspection equipment, Safeline integrated metal detection systems, and CI-Vision product inspection technology, Al Thika serves the food and non-food industries. With extensive reach across Dubai, Abu Dhabi, Sharjah, Fujairah, Ras Al Khaimah, Ajman, Umm Al Quwain, Al Ain – UAE, as well as Oman, Bahrain, Pakistan, Qatar, Kuwait and other Gulf countries, Al Thika Packaging ensures top-tier inspection and quality control solutions for businesses in the region
Specifications – C35 AdvancedLine Pharma Checkweigher
| IP Rating | IP54 IP65 |
| Compatible Software | ProdX |
| Connectivity | Ethernet TCP/IP Fieldbus OPC UA |
| Inspection Solution | Checkweighing |
| Max Product Width | 400 mm |
| Max Weighing Zones | 7 |
| Weighing Technology | EMFR |
| HMI | 15″ Touchscreen |
| Packaging Type | Bundles Cartons Cases Vials |
| Product Flow | Conveyor |
| Inspection Application | Completeness Check Weight Control |
| Product Characteristic | Capsule Small Individual Wrapped Products Small-Medium Packages Tablet |
| Industry | Pharma & Biotech |
| Weighing Accuracy | from ±0.01 g |
| Industry Segment | Cosmetics Food Additives Nutraceuticals Pharma |
| Max Product Weight | 300 g |
| Max Line Speed | 180 m/min |
| Max Throughput | 800 ppm |
Brand
Mettler Toledo
Mettler Toledo Product Inspection System
Product inspection equipment for quality control and contamination detection processes
For food and pharmaceutical manufacturers aiming to boost productivity, safeguard their brand, and adhere to compliance standards, Mettler Toledo product inspection solutions are a game-changer. Mettler Toledo comprehensive selection ranges from x-ray and metal detection to checkweighing and vision inspection tools. We also provide cutting-edge hardware and software for serialisation and aggregation applications as part of our production inspection services. Moreover, Mettler Toledo production monitoring software is designed to optimise productivity analysis. This is how we help businesses meet their production goals while ensuring quality and compliance.Contamination detection equipment
Al Thika Packaging, the exclusive distributor of Mettler Toledo in the Middle East since 1994, provides a diverse range of premium machinery solutions. Specialising in Garvens dynamic Checkweighing systems, Safeline X-ray inspection equipment, Safeline integrated metal detection systems, and CI-Vision product inspection technology, Al Thika serves the food and non-food industries. With extensive reach across Dubai, Abu Dhabi, Sharjah, Fujairah, Ras Al Khaimah, Ajman, Umm Al Quwain, Al Ain – UAE, as well as Oman, Bahrain, Pakistan, Qatar, Kuwait and other Gulf countries, Al Thika Packaging ensures top-tier inspection and quality control solutions for businesses in the region.












